Merkezi Otomatik Yağlama Sistemi Nedir?

Makine elemanlarının birbirleriyle çalışan yüzeyleri arasında oluşan sürtünme, zaman içerisinde aşınmaya ve deformasyona neden olur.Bu istenmeyen bir durumdur.Hassas ölçülerde işleme yapan cnc tezgahları, hasassiyetliklerini bu şekilde kaybederler. Merkezi otomatik yağlama sistemlerinin cnc tezgahlarında kullanılması sayesinde cnc makine elemanlarının sürtünme yerleri, çalıştığı süre içerisinde yağlanır.

Otomatik yağlama sistemi sayesinde çalışan yüzeyler için gönderilen yağ,metal yüzeylerin birbirleri üzerinde çalışmasını önler. Yağlama sayesinde temas eden yüzeyler arasında ince bir film tabakası oluşturularak sürtünmeden meydana gelen ısınmayı ve oluşacak aşınmaları önler. Bu sayede tam bir koruma sağlanarak,cnc tezgahlarının kullanım ömrü uzatılıp,hasassiyetlikleri uzun yıllar korunmuş olur.

Makinaların , daha verimli ve problemsiz çalışmalarını sağlamak ve kullanım ömürlerini arttırmak için kullanılan Otomatik Merkezi Yağlama Sistemleri , elle yağlama sonucunda oluşacak beklemelere karşı işletme maliyetleri çok düşüktür.


Otomatik Merkezi yağlama sistemlerinin makineler üzerine uygulanması sayesinde makine elemanları çalıştığı süre içerisinde yağlanmaktadır. Bu sayede çalışan yüzeyler için gönderilen yağ bu çalışma hareketi sayesinde parçalar üzerine ince bir tabaka oluşturmakta ve bu şekilde tam bir koruma sağlanmaktadır.

Merkezi yağlama sistemleri ile doğru bir korumanın yapılabilmesi sayesinde ekipmanların kullanım ömürleri uzatılmış, enerji giderleri en aza indirgenmiş, yağlanması zor olan yerlerdeki noktaları yağlanır duruma getirilmiştir.

Otomatik Yağlama Sistemi Nerelerde Kullanılır?

Cnc tezgahlarındaki yağlama işlemlerinin otomatik sistemlerle yapılmasının nedeni, gerekli yağ miktarını hassas ayarlayarak uygun yağı,uygun noktaya,uygun miktarda ve uygun zamanda azar azar ve sürekli olarak yağlama yapmasıdır. Manuel sistemlerdeki yağlamalarda bu pek mümkün olmadığından, cnc tezgahlarında otomatik yağlama sistemleri kullanılır.

 

Genel olarak tezgahların yağlandığı yerler;

Yataklarda bulunan rulmanlar

Birbirleri üzerinde çalışan kaymalı yataklar

Mafsallarda

Hareket ileten dişli sistemlerinde

Vidalı mil somunlarında

Kızak arabalarında

Spindle rulmanlarının Yağlamasında

 

Merkezi Otomatik Yağlama Sistemi Avnatajları Nelerdir?

Daha az sürtünmeden dolayı enerji tüketimindeki azalma 

Yağlayıcı maliyetindeki azalma

Bakım ve yenileme maliyetlerindeki azalma

Daha verimli makine kullanımında artış

Ekipmanın ömrünün uzamasındaki artış

İşgücü kazancında artış

Bozulma veya bakım esnasında oluşan üretim kaybında azalma

Cnc tezgah ölçü hassasiyetinin korunmasında artış.